Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata


زبان جاوا اسکریپت را می‌توان «فهمیده‌ نشده» ترین زبان برنامه‌نویسی دنیا دانست! این درحالی است که استفاده از جاوا اسکریپ به شدت در حال افزایش است. در سمت کلاینت، پیشرفت‌های وب و استانداردهای مرتبط‌ آن را تبدیل به یک بستر عالی برای توسعه‌ی نرم‌افزار کرده است. در سمت سرور نیز با ظهور NodeJS جاوا اسکریپت به سمت سرور کشیده شده و استفاده از آن به دلیل سرعت بسیار زیاد و ماژول‌های فراوان رشد بسیار زیادی داشته است. به طوری که تا لحظه‌ی نوشتن این متن بیش از ۲۷۶,۰۰۰ ماژول در رجیستری رسمی ماژول‌های node یعنی NPM ثبت شده است. با مشاهده‌ی تصویر زیر از سایت modulecounts حس بهتری از این تعداد در مقایسه با سایر زبان‌ها پیدا خواهید کرد!

یکی از علل فهمیده نشدن جاوا اسکریپت این است که مفاهیم موجود در زبان و ساختار آن با بسیاری از زبان‌های شیء‌گرای دیگری که ما عموما آن‌ها را در دانشگاه فرا گرفته‌ایم متفاوت است. مثلن وراثت در جاوا اسکریپت (prototypal inheritance) با نوع کلاسیک وراثت (classical inheritance) که در سایر زبان‌های شی‌ء‌گرا وجود دارد کاملا متفاوت است. یا جاوا اسکریپت زبانی است که به شما امکان برنامه‌نویسی به صورت functional را می‌دهد در حالی که بسیاری از ما با این پارادایم آشنا نیستیم. در جاوا‌ اسکریپت تابع نقش کلیدی دارد و دوست داشته باشید یا نه، تقریبا همه چیز با تابع پیاده‌سازی می‌شود! مفاهیمی مثل کلاس، ماژول، فضای نام (namespace) و ... همه با تابع و به وسیله‌ی الگوهای مشخصی قابل پیاده‌سازی هستند.

در جلسه‌ی اول بیشتر به جاواسکریپت و ویژگی‌های آن پرداخته شد. منابع مفید در این زمینه‌ها نیز در اسلایدها معرفی شده‌اند که برای بدست آوردن درک درست از زبان جاوا اسکریپت، مطالعه و تماشای آن‌ها به شدت توصیه می‌شود. متاسفانه ویدئوی این جلسه در دسترس نیست.

برای افزایش دانش خود در زمینه‌ی جاوا اسکریپت می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

منابع

  • No labels