Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

اگر رشته دانشگاهی شما کامپیوتر (نرم افزار) و یا IT است، معمولا بهترین راه برای ورود به بازار کار، شروع از برنامه نویسی است. زیرا شما هر چند درس مدیریت خوانده باشید در ابتدای کار مدیر نمی شوید. قرار گرفتن در یک تیم توسعه نرم افزار موجب کسب تجربیاتی می شود که به شما کمک می کند بعدها برنامه نویس ارشد، مدیر پروژه، مدیر محصول، مدیر عامل یا ... شوید. متاسفانه در دانشگاه فرصت کافی برای کسب درک عمیق و مهارت کافی در حوزه نرم افزار وجود ندارد. اما این موارد برای شروع به کار لازم است.

 

عمده ترین نیازمندی های مقدماتی عبارتند از:

شناخت مفاهیم شی گرایی

  • تسلط بر مفهوم Class، Object و مفاهیمی مثل Inheritance و Polymorphism

برای آشنایی با مفاهیم شی گرایی، خواندن این مقاله توصیه می شود. اگر مطالب این مقاله برای شما جذاب بود، این کتاب هم از همین مولف (آقای Bjarne Stroustrup که زبان ++C تز دکترای ایشان بوده است) توصیه میشود.

 

شناخت داده ساختارها و الگوریتم ها

  • تسلط بر ساختارهای داده ای استاندارد مثل List و Queue و Map و Stack و همچنین الگوریتم هایی مانند Sort و Search

برای آشنایی با مفاهیم، کتاب معروف Introduction to Algorithms یا همان CLRS توصیه میشود.

 

 

آشنایی با الگوهای طراحی

  • دانستن مسائل کلاسیک که قبلا حل شده اند باعث می شود شما در زمان حل یک مساله، چرخ را از نو اختراع نکنید. الگوهایی مانند Singleton، Proxy، Factory، Facade، و Chain of Responsibility نمونه هایی از این مسائل کلاسیک را حل می کنند.

 برای آشنایی با الگوهای طراحی، کتاب معروف Gang of Four توصیه می شود (درباره این کتاب) (دانلود به صورت فایل epub). همچنین سایت شخصی مارتین فاولر اطلاعات ارزشمندی در این رابطه دارد.

 

  • No labels